Ochorenia ovplyvňujúce dolné cesty dýchacie, ako je astma, bronchitída, pneumónia alebo chronická obštrukčná choroba pľúc – CHOCHP (bežne známa ako „fajčiarsky kašeľ“), sa počítajú medzi najčastejšie choroby.
Nižšie nájdete informácie o typických ochoreniach dolných ciest dýchacích:
Chronický zápal dýchacích ciest s hypersenzitívnou konštrikciou priedušiek a dýchacích ciest.
Vyvolané zrejme alergénmi (napr. peľ, prach, chlpy zvierat, plesne, niektoré potraviny), fyzickou námahou a ďalšími podnetmi (napr. tabakový dym, studený/suchý vzduch, prach), rovnako ako zápalom dýchacích ciest spôsobeným vírusmi alebo baktériami.
Podanie bronchodilatačných a protizápalových liekov a protialergických látok pri alergickej astme a kde je to vhodné, užívanie liekov proti zahlieneniu (mukolytiká).
Zápal sliznice priedušiek.
Môže byť vyvolaná vírusovou infekciou, ktorá sa rozšírila na sliznici počas nachladnutia. Ďalšou príčinou môžu byť baktérie vyskytujúce sa často počas/po vírusovej alebo plesňovej infekcii, zvlášť ak je imunitný systém oslabený (ľudia nakazený HIV).
Z počiatku vyšetrenia anamnézy pacienta a príznakov, rovnako ako počúvanie pľúc stetoskopom.
Užívanie liekov proti zahlieneniu (mukolytiká), k mierneniu kašľa (antitusiká) a kde je to vhodné, lieky k rozšíreniu priedušiek (sympatomimetiká), rovnako ako antibiotiká.
Chronické ochorenie respiračného ústrojenstva, podľa WHO definované ako: chronický kašeľ s expektoráciou (vykašlávaním spúta), ktorý trvá najmenej tri mesiace počas dvoch po sebe nasledujúcich rokoch.
Hlavnou príčinou je fajčenie, ďalej znečistené ovzdušie na pracovisku, časté infekcie dýchacích ciest, rovnako ako vlhké obdobie na jeseň alebo v zime.
Riasinky (malé chĺpky) v dýchacích cestách sa stávajú ochromené a pľúca produkujú nadmerné množstvo hlienu. V tomto štádiu je zmena nevratná. Ďalšie symptómy sú: kašeľ, spútum a dýchavičnosť.
Počúvanie pľúc stetoskopom, funkčné vyšetrenie pľúc a meranie hladiny kyslíku v krvi, rovnako ako RTG vyšetrenie, EKG a krvné testy.
Použitie liekov k roztiahnutiu priedušiek a liekov proti zahlieneniu, a kde je to vhodné, podanie antibiotík pri bakteriálnej infekcii.
Chronická obštrukčná bronchitída a pľúcny emfyzém (rozdutie pľúc) sa často vyskytujú spoločne. Chronická obštrukčná bronchitída a pľúcny enfyzém sú popisované termínom chronická obštrukčná choroba pľúc, stručne CHOCHP (trvalé, progresívne ochorenie pľúc zahŕňajúce zúženie dýchacích ciest). Priedušky sú nielen zapálené, ale tiež sa zužujú.
Hlavným faktorom je fajčenie. 90 % všetkých osôb s CHOCHP sú fajčiari alebo kedysi fajčili. Ochorenie podporuje tiež znečistenie ovzdušia na pracovisku. CHOCHP je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtia na svete a je dôsledkom chronickej bronchitídy.
Dusnosť – kašeľ – hlien. V pokročilom štádiu ochorenia sú riasinky spolu s bunkami sliznice zničené. Pri výdychu sú alveoly nestabilné a kolabujú. Zapálená bronchiálna sliznica sa zhusťuje, takže dochádza k obštrukcii dýchacích ciest. Bronchitída sa práve stáva chronickou a obštrukčnou. S rozvojom ochorenia dochádza tiež ku zničeniu malých alveol a rozvoju pľúcneho emfyzému. Neskoršia fáza ochorenia je charakterizovaná pľúcnou hypertenziou (zlyhanie pravej komory) so zadržiavanou vodou v nohách a bruchu.
Abnormálna distenzia pľúc vzduchom z dôvodu trvalého poškodenia alveol. Pri chronickom emfyzéme sa stáva tkanivo trvalým nadmerným preplňovaním menej elastické. Rozdutie pľúc je nenávratné a jej výsledkom je nenapraviteľné poškodenie alveol a ich membrán.
Pľúcny emfyzém je často dôsledkom chronickej bronchitídy fajčiarov.
Pľúcny funkčný test, RTG vyšetrenie a EKG.
Akútny alebo chronický zápal pľúc.
Infekcia z dýchania mikroorganizmov (baktérie, vírusy), dráždivých látok (napr. toxické plyny) alebo inhalácia cudzích látok (napr. obsah žalúdku) alebo po ožarovaní. Ohrozenou skupinou sú starší a slabí ľudia a pacienti trpiaci chronickými ochoreniami (napr. CHOPN, diabetes) a deti.
Zimnica, vysoká teplota, dusnosť, kašeľ a možná bolesť na hrudi pri dýchaní. Pacienti s vážnymi prípadmi pneumónie sa vyznačujú veľmi rýchlym, sťaženým dýchaním z dôvodu dusnosti. Časté bývajú bolesti na hrudi pri nádychu alebo kašli. Pery a končeky prstov môžu modrať, čo značí nedostatok kyslíku. Existujúce pľúcne ochorenie, ako je astma alebo CHOPCH, často pneumóniu zhoršujú.
Vyšetrenie pľúc stetoskopom a RTG vyšetrenie k stanoveniu závažnosti ochorenia. Vyšetrenie krvi a bronchiálneho hlienu sa používa na stanovenie pôvodcu infekcie a typu potrebnej liečby.
Dedičné, vrodené metabolické ochorenie, ktoré je nevyliečiteľné. Chybný gén znamená, že žľazy s vnútornou sekréciou v tele (napr. v pľúcach) produkujú hustý hlien, ktorý môže spôsobiť významné symptómy už v detstve. Hlien bráni jemným rozvetveniam priedušiek, kanálikom slinivky a žlčovým cestám, aby orgány v tele mohli naďalej správne fungovať. Ochorenie môže mať rozdielny priebeh na pacientoch: niekedy sú postihnuté len jednotlivé orgány a inokedy celá rada. Rozsah poškodenia orgánov sa na jednotlivých pacientoch líši tiež.
Zmutovaný gén na 7. chromozóme. K výskytu ochorenia musia obaja rodičia odovzdať génovú mutáciu.
Respiračný trakt:
Gastrointestinálna liečba:
Uvedené informácie nie sú náhradou diagnózy, ani odporúčaním liečby lekárom.
Tieto webové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookies. Niektoré z nich sú k fungovaniu stránky nevyhnutné, ale o niektorých môžete rozhodnúť sami. Môžete ich povoliť všetky, jednotlivo vybrať alebo všetky odmietnuť.