INHALACIA

PREČO INHALOVAŤ?

Mnohým ľuďom prispieva pravidelná inhalácia k zmierneniu príznakov ochorenia dýchacích ciest a niekedy je pre pacientov dokonca životne dôležitou liečbou. Pre všetky vekové kategórie, od novorodencov po seniorov, ponúkajú PARI produkty veľmi účinný a naviac šetrný spôsob liečby ochorení dýchacích ciest.

Inhalácia pre horné a dolné cesty dýchacie

Nebulizačné systémy umožňujú liečiť horné i dolné cesty dýchacie. Horné cesty dýchacie zahŕňajú nos, priľahlé nosné dutiny (sínusy), hltan (krk) a hrtan (hlasivky). Sliznica nosohltana (nosná časť hltana) tiež pokračujú smerom dolu do sliznice dolných ciest dýchacích, pľúc. Dolné cesty dýchacie sú tvorené tracheou (priedušnicou), prieduškami a alveolami pľúc (pľúcne komôrky). Horné a dolné cesty dýchacie tvoria funkčnú jednotku. To je dôvod, prečo sú dolné cesty dýchacie ovplyvnené ochoreniami horných ciest dýchacích, napr. alergiami.

 

POUŽITIE INHALAČNÝCH ZARIADENÍ PARI

PARI ponúka širokú škálu produktov na liečbu ochorení horných i dolných ciest dýchacích. Všetky produkty PARI boli špeciálne vyvinuté so zreteľom na rôzne požiadavky našich pacientov a sú spolu dokonale zladené.

Horné cesty dýchacie

Horné cesty dýchacie slúžia ako miesto vstupu do respiračného ústrojenstva ako celku. Sú rozdelené na tri oblasti, ktoré spolu v mnohých ohľadoch úzko spolupracujú:

Nos s vedľajšími nosnými dutinami (vedľajšie dutiny nosné v čeľustnej kosti , vedľajšia dutina nosná v čelovej kosti, vedľajšia dutina nosná v tele kosti klinovej a etmoidálne bunky), hltan a hrtan. Horné cesty dýchacie sú pokryté vrstvou hlienu.

Ochorenie nosa (rinitída), vedľajších nosných dutín (akútna a chronická sinusitída), hltanu (faryngitída) a hrtanu (laryngitída, Subglotická laryngitída) môžu byť spôsobené vírusovými alebo bakteriálnymi patogénmi, alebo môžu mať tiež podobu alergickej reakcie.

Dolné cesty dýchacie

Pľúca sú zložené z priedušnice, bronchiálneho systému (priedušky a priedušnice) a pľúcnych mechúrikov (alveol). Môžu byť rozdelené na centrálnu, strednú a vnútornú oblasť.

K ochoreniam ovplyvňujúcim pľúca patrí kašeľ, bronchitída, zápal pľúc, astma, CHOCHP a cystická fibróza.

 

BENEFITY INHALAČNEJ LIEČBY

Počas inhalácie sú lieky transportované priamo do časti tela, kde majú pôsobiť: do dýchacích ciest.

Požadovaný efekt je rýchlo dosiahnutý. Ak sú lieky podávané inhalačne, nie sú nežiadúce účinky tak časté, ako napr. pri použití tabliet: cielená liečba do dýchacích ciest znamená, že nie sú nutné vysoké dávky účinnej látky.

01-inhalace.png

 

AEROSÓLY

Aby sa zaistilo, že liek alebo fyziologický roztok dosiahne požadované miesto pôsobenia, je rozprašovaný na malé kvapôčky: aerosóly.

Tieto látky potom môžu byť priamo absorbované cez sliznicu horných alebo dolných ciest dýchacích. Kde sú skutočne distribuované a ako fungujú, závisí na ich fyzickej veľkosti.

Väčšie kvapôčky sú absorbované už v horných cestách dýchacích: v ústach alebo krku, v hltane alebo nose, v závislosti na technike inhalácie.

Menšie kvapôčky sú schopné dosiahnuť dolné cesty dýchacie.

K cielenej liečbe dolných ciest dýchacích je dôležité použiť spektrum kvapôčok, ktoré je vhodné pre určitú vekovú skupinu pacienta a požadovanú cieľovú oblasť v tele. Napríklad deti a dojčatá nemajú dýchacie cesty tak široké a vyžadujú jemnejšie spektrum kvapôčok než dýchacie cesty dospelých.

V ideálnom prípade by niektoré lieky mali byť smerované do periférnych oblastí pľúc, zatiaľ čo iné musia byť distribuované centrálne.

Nebulizéry PARI LC SPRINT sú vybavené rôznymi nástavcami trysky určenými k tvorbe kvapôčkových spektier a predstavujú riešenie, ktoré vyhovuje individuálnym potrebám pacientov.

Priehľadný nástavec

K doručeniu liečiv do horných ciest dýchacích (hltan, hrtan a priedušnica) sú potrebné najmä veľké aerosólové kvapôčky.  

Priehľadný nástavec trysky nebulizéra PARI LC SPRINT Xlent vytvára tieto „XL-kvapôčky“, takže poskytuje ideálne aerosólové spektrum, napr. pre liečbu laryngotracheobronchitídy, laryngitídy a zápalu hltana.

02-pari-modra-tryska.jpg

Modrý nástavec

Ideálny nástavec trysky pre účinnú depozíciu liečiva v centrálnej oblasti pľúc pre väčšie deti a dospelých s veľmi krátkou dobou inhalácie. Zahŕňa nebulizér PARI LC SPRINT.

04-pari-zluta-tryska.jpg

Žltý nástavec

Je súčasťou nebulizéra PARI LC SPRINT Junior a vytvára aerósoly pre efektívnu depozíciu liečiva v dýchacích cestách dojčiat a malých detí.

03-pari-pruhledna-tryska.jpg

Červený nástavec

Drobné kvapôčky pre periférnu oblasť pľúc alebo pre bábätká.

Je súčasťou nebulizérov PARI LC SPRINT BABY a nebulizéra PARI LC SPRINT STAR a sady PARI BOY SX (naviac k modrému nástavcu). Navrhnutý špeciálne pre CHOCHP k dosiahnutiu najjemnejších štruktúr pľúc.

05-pari-cervena-tryska.jpg

Oranžový nástavec

Ako súčasť nebulizéra PARI LC SPRINT SINUS. Nástavec trysky poskytujúci ideálne spektrum aerosólov k efektívnej distribúcii do vedľajších nosných dutín.

06-pari-oranzova-tryska.jpg

 

MUKOCILIÁRNA CLEARANCIA

Vzhľadom k tomu, že sú pľúca s každým nádychom vystavené prívalu prachových častíc, dráždivých látok a patogénov, ako sú baktérie, plesne a vírusy, je účinná clearancia systému nevyhnutná. Najmenšie znečisťujúce častice sú asimilované a rozložené v alveolách, najmä pomocou makrofágov.

Mimo alveoly je funkcia mukociliárnej clearancie systému zaistená riasinkovým epitelom, ktorý pokrýva celé dýchacie cesty. Povrch týchto epitelových buniek je na druhej strane pokrytý chĺpkami, riasinkami. Riasinky sú obklopené vrstvou hlienovej tekutiny (periciliárnej tekutiny). Táto vrstva je pokrytá viskóznym hlienom, ktorý zachytáva cudzie častice a mikroorganizmy. Koordinovaný pohyb riasiniek v periciliárnej tekutine transportuje hlien s cudzorodými časticami smerom k ústam, kde môže byť prehltnutý alebo vykašľaný. 

Účinnosť tohoto mechanizmu závisí na množstve , ich štruktúre a hybnosti, a množstve a konzistencii hlienu. Ak je funkcia mukociliárnej clearancie porušená, to sa stáva napríklad pri cystickej fibróze, Kartagenerového syndrómu, môžu byť následky závažné, niekedy i život ohrozujúce.